Zastanawiałem się dłuższą chwilę, do jakiej kategorii zaliczyć to rozwiązanie, które niewątpliwie zwiastuje kierunek rozwoju zaopatrzenia ortopedycznego dla osób niepełnosprawnych. Specyfika urządzenia umożliwia transfer oraz pionizację, jednakże nie może zastąpić (przynajmniej dziś...) wózka inwalidzkiego i służy głównie do rehabilitacji oraz okresowego przemieszczania się po określonych powierzchniach.
Tematem tego wpisu są egzoszkielety (exoskeleton), których zadaniem jest odciążenie oraz stabilizacja ciała w pozycji pionowej, a także przemieszczanie się. Konstruktorzy obrali dwa kierunki, pierwszy to HAL japońskiej firmy Cyberdyne, drugi do REX proponowany przez nowozelandzkich inżynierów z firmy Rex Bionics. Japońscy specjaliści proponują urządzenie, które dzięki rejestracji impulsów elektrycznych na skórze przewiduje ruch i dzięki zastosowaniu systemu siłowników, generuje ten ruch - zgięcie kończyny, wyprost, itp., zaś specjaliści z Exo Bionics proponują system odzwierciedlający ruch sterowany joystikiem, odtwarzający schemat poruszania się - kroki, zgięcie, wyprost kończyny. Wydaje się, że drugi pomysł, na chwilą obecną jest bliższy upowszechnienia - jest mniej zaawansowany technicznie oraz tańszy.
Proponowany egzoszkielet REX wydaje się doskonałym urządzeniem do pionizacji oraz przemieszczania w zakresie mieszkania, lub w pobliżu (maksymalny czas pracy baterii to 2 godz), pozwala wejść oraz zejść ze schodów, ułatwia wykonywanie codziennych czynności w domu, pracę oraz zapewni doskonałą rehabilitację. Egzoszkielet skierowany jest dla osób po urazach dolnych części rdzenia kręgowego, wymaga sprawności podczas przesiadania się. Środowisko osób niepełnosprawnych bacznie obserwuje postęp prac, nowinki techniczne w zakresie konstruowania egzoszkieletów, i nie mam wątpliwości, że w najbliższych latach ten kierunek będzie dynamicznie się rozwijał i wielu osobom umożliwi stałe poruszanie w pozycji wyprostowanej. Zapraszam na stronę firmy Rex Bionics po bliższe szczegóły.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz